Cost-Effective Cooking

I really didn’t know how to start my Learning Project. Last weekend I did some initial research and started sifting through recipes to try and figure out how I wanted to structure my project, but I was so overwhelmed by the number of cooking resources available online that I couldn’t decide what to cook first. My boyfriend and I had plans for supper Tuesday evening, and that’s how I finally got started. One of our favourite restaurants is Earls, and every time we go we both order the Cajun blackened chicken. I thought that for my first meal, it would be cool to try making a homemade version of this dish for our dinner.

After deciding on what to cook, I turned to Pinterest to find a recipe. I love Pinterest, but I do admit that it can be a bit daunting. For instance, while I was browsing, I typed in “Cajun chicken recipes” and literally hundreds of different recipes came up — it was hard to know which one to pick. However, one of the neat features of Pinterest is that you can rate a recipe that you have tried and leave comments or tips which other people can view. As a newbie chef, I find this feature very helpful because I can read what other people have to say about a particular dish before I try it for myself.

Screenshot 2017-02-05 22.41.51_Ink_LI.jpg

I ended up choosing a recipe for baked Cajun chicken breasts that was originally posted on galonamission.com — a food blog created by Chelsea Haga. In addition to the chicken, I decided that I would make mashed potatoes (because they are my all-time favourite food) and green beans as sides.

Next, I went shopping for my ingredients. As I mentioned in my first Learning Project post, one of the factors that I want to take into consideration during this project is cost, so while I was shopping, I kept track of how much I was spending on all of my ingredients. One of the big things that I noticed while I was shopping is how expensive spices are — I had to buy a jar of paprika for my recipe and it cost me over $6. Luckily, my mom had most of the spices and herbs that I needed for the rub at home. Overall, for this recipe, I ended up being a little over the $25 budget that I had set for myself; however, if I had to buy the majority of the Cajun spices, I would have been way over budget. Here’s the breakdown of how much I spent:

Cost For Ingredients:

  • Chicken breasts – $16.08 for 6 large chicken breasts
  • Green beans – $2.40
  • Potatoes – $5.97 for a 10-lbs bag (I used roughly a third of the bag)
  • Spices – $6.19 for paprika; everything else I had at home

Total = $30.64

The actual cooking went relatively smoothly — the recipe was clear and concise making it easy to follow. I did, however, have to make a slight adjustment to the recipe. First, the recipe that I was following was for baked Cajun chicken, not blackened Cajun chicken. Blackened chicken is the result of a quick cooking over very high heat.  This is a technique that I have never tried before, so I found a short YouTube video that taught me how. It ended up being very simple — basically, before putting it in the oven, you have to sear the chicken in a smoking-hot frying pan for one minute on each side to char the spices from the rub.

16406602_10154283658097393_7558269389021908949_n

Prior to blackening


16641059_10154283658037393_6557851728497244090_n

While blackening

 

Overall, I was very pleased with how the meal turned out — the chicken was delicious (my boyfriend gave it an 8.5/10)! I did make the rookie mistake of forgetting to take the chicken out of the freezer ahead of time, so I had to wait close to 45 minutes for the chicken to thaw before I could start cooking. This wasn’t a huge deal, but it did add extra time to the meal prep, so we didn’t end up eating until really late. It was worth the wait, though.

16508442_10154283673337393_4667200494681133291_n.jpg

The final product

As I mentioned before, this meal ended up costing more than $25; however, after supper, we had enough chicken leftover to have three more meals over the next few days, so I got my money’s worth.

I also ended up trying out another recipe last week. I had a ton of leftover mashed potatoes from my Cajun chicken meal, so my mom suggested using the extra potatoes to make a shepherd’s pie. Since I’m trying to be cautious of cost during this project, I liked the idea of being able to turn the leftovers from one dinner into a whole other meal, so I decided to try it out. While searching for a recipe, I came across a website called Simply Recipes, founded by Elise Bauer. The recipes posted on the website are neatly organized into categories. I conveniently found the shepherd’s pie recipe that I used in the “budget” category. The recipe was very budget-friendly; I had most of the ingredients at home, so I hardly had to spend anything:

Cost For Ingredients:

  • Potatoes – $0 (I used the left over mashed potatoes from my previous recipe)
  • Onion – $1.97 for a 3-lbs bag (I used one onion)
  • Butter – $0 (had at home)
  • Ground beef – $8.50 for 1.5 lbs
  • Mixed vegetables – $2.97 for a 1 kg bag (I used half a bag)
  • Beef broth – $0 (had at home)
  • Worchestershire sauce – $0 (had at home)

Total = $13.44

This recipe was super simple to make — there was very little to it! I did make one tiny adjustment to the procedure: I cooked the beef separately in order to drain the fat that was released before mixing with the veggies (a little tip that I got from my mom).

16427323_10154283673562393_4112625094430229854_n.jpg

I made shepherd’s pie for dinner for my family on Friday night, and everyone really enjoyed it. All in all, I think it was another successful meal. What I liked best about the shepherd’s pie recipe was how inexpensive it was to make — I liked that I was able to save money by using the leftovers from a previous meal. In addition, the recipe was large enough that, after supper, we had extra shepherd’s pie leftover!

 

16472948_10154283673922393_7190174868980893050_n

Right out of the oven


16473885_10154283673757393_3440502397946798855_n

The final product

In the end, it cost me $44.08 for the full two meals that I made this week. I set a goal for myself of $25 per meal, which means that I was under budget, and I had leftovers from both meals. I’d say that’s pretty cost-effective cooking.

Now I’m looking for my next cooking project. For starters, I have created a “food board” on Pinterest where I have started to pin different recipes that I come across that I think are interesting and might want to try throughout my Learning Project. Do you have any go-to favourite recipes? Share them with me in the comments!

 

Advertisements

6 thoughts on “Cost-Effective Cooking

  1. carmellekgerein says:

    Hey Amy!
    First, I think this is a great idea for a learning project because cooking is such an important life skill. I like that you are shopping on a budget because you’ll be saving money by not only on being conscious about what you are buying for cooking but you also aren’t going to a restaurant for food! Not going to a restaurant for supper alone makes you save a lot of money!

    My recommendation for you to try is almond chicken! Here is a link if you are interested: http://www.food.com/recipe/oven-fried-almond-chicken-93142?photo=9273
    It is not a difficult recipe and I don’t think it would cost that much to make, as you might have most of the ingredients already.

    Both meals you made look absolutely delicious! I think you’ll have a blast this semester creating so many different types of dishes. Will you sometimes also be making desserts with your meals or special drinks, like milkshakes for instance? Can’t wait to see what great creations you do next!

    Like

  2. roxannwaelchli says:

    Hey Amy, this is a newt idea for a Blog! My husband and daughter both eat so much that usually leftovers end up being their second, or thirds, etc! I have started meal prepping after my second baby because I was getting too busy during the day to eat, and I feel like this will also be more cost efficient because I usually only need to go to the grocery store once a week! I look forward to reading your blog and gathering tips that hopefully I can use for my family as well!
    Roxann

    Like

  3. Randi Church says:

    Hey Amy, good job on that first recipe. I like how you have a budget for 25$ a meal; I usually try to figure out how much it costs me per serving. Usually I like to keep it under 6$, cheaper than something I could be buying at the store essentially.

    A favourite recipe of mine is super simple, cheap, and tasty (if you like rice).
    All you need is a pound of hamburger, a pot of mixed veggies ( I prefer no name veggies with diced carrots, corn, lima beans) and 5-6 servings of rice.
    Brown the hamburger, boil the veggies, cook the rice!
    Serve it all in one big bowl and mix it together!
    Voila. Meals for days at a super cost effective price.

    Side note, when shopping for certain things, you’re better off buying in bulk and freezing in portions. That way if you buy 25 chicken breasts from costco, they’ll last longer than the one time you use them. Use what you need and portion out the rest and then freeze. You don’t want to be buying your protein every time you want to cook because that racks up costs.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s